Užitečný život, občanské sdružení
Nemluvme o integraci. Uskutečňujme ji.
Úvod   Kdo jsme   Lidé   Fotky   Kontakt
občanské sdružení

Dotýkat se nedotknutelných

Nevím, jestli to máte stejné jako já, ale čas od času mě napadne, jestli je vůbec správně dát si po obědě čokoládu, když tolik lidí na světě nemá ani ten oběd…Prostě jestli je to fér a jak jsem k tomu přišla, že jsem se narodila v zemi, kde mi při nejmenším po materiální schránce nic neschází a mám možnost volby v tolika ohledech…A co s tím.

Asi nečekáte odpověď: „Prostě si to užít.“ Jenomže hledání odpovědi není tak jednoduché. Vždycky ve mně vyprávění o chudobě ve světě vzbuzovalo soucit. Ale potom jsem během svého studia mimo ČR bydlela se studenty z rozvojových zemí…a při vstupu do společné kuchyně, která den po úklidu vypadala jako by vživotě neviděla koště, mě občas ten soucit velmi rychle přešel. Ale nejen to. Jeden můj spolužák z Pákistánu prohlásil, že to on by nikdy tolik jako Evropané pracovat nemohl – představte si, 8 hodin denně! I u Afrických studentů bylo možné pozorovat jaksi jiný vztah k práci… takhle by se to dalo rozvinout dál a dál, a pravděpodobně bychom skončili konstatováním, že je to moc složité…

Indické děti ve škole

A tak jsem si řekla, že možná bude lepší hledat odpověď jinak, přímo na místě mezi těmi, kteří se rozhodně nenarodili do blahobytu. Spolu s dalšími 13 nadšenci pojedu v létě na několik týdnů do Indie, mezi děti z té nejnižší kasty, tzv. nedotknutelných. Jsou to lidé, kterým často není dovoleno např. sedět na určitých místech v autobusu, na náměstí nebo v chrámě. Za normálních podmínek nemají možnost se dostat ani k základnímu vzdělání, tedy ani k lepší a férově placené práci, což znamená, že jejich děti musí těžce pracovat, a tím pádem nemohou chodit do školy, a tak pořád dokola.

Proto se jezuité ze státu Karnataka rozhodli těmto lidem věnovat. Jedním z míst, kde působí, je městečko Manvi v oblasti Raichur, kde se jim (kromě jiného) už podařilo vybudovat školu pro místní děti, a to školu velmi kvalitní, že je lepší než státní školy a rodiče z vyšších kast usilují o přijetí svých dětí, jako kdyby najednou na onu „nedotknutelnost“ zapomněli…

Indické děti

My pojedeme právě do této misie pomáhat se stavbou internátu pro děvčata. To, že bude určený výhradně pro dívky není náhodou – asi není neznámý fakt, že ženy to v Indii alespoň v tradičních oblastech nemají jednoduché, narození dívky do rodiny se někdy považuje dokonce za prokletí. Kromě toho se budeme snažit s dětmi strávit nějaký čas, ať už pokusy o hodiny anglické konverzace :-) , nebo prostě jen tak…

Musím se přiznat, že přes všechno těšení a očekávání se ve mně také objevují obavy. V okamžiku, kdy člověk zahájí potřebná očkování mu začnou docházet rizika, kterých vlastně pro zhýčkanou Evropanku není málo…Ale pevně věřím v pomoc shůry, že to nedojde dál než k běžným střevním potížím :-).

Nejvíc ze všeho to ale asi nakonec bude překvapení. Sama jsem zvědavá, jestli se tady za pár měsíců ode mě objeví nějaká osvícená odpověď na výše položenou otázku… mezitím budu ráda za ty vaše :-)

Více se o našem projetu je možné dozvědět na stránkách http://misia.india.googlepages.com/

Můžete se zapojit i vy!

Zároveň se na všechny obracíme s prosbou o pomoc. A jaká pomoc je možná?

  • Kupte si u mě speciální tužku za 10,– Kč! Koupí tužky přispějete na základní vybavení internátu (postele, stoly, židle). Pro představu: vybavení pro jednu dívku stojí v přepočtu cca 3000 Kč.
  • Finanční dary je také možno poslat na náš účet u ČSOB: 193874395/0300, variabilní symbol: 10851
  • Sbíráme i školní pomůcky (sešity, pera, tužky, pastelky, anglická pexesa, …). Tyto pomůcky budou darovány škole v Manvi.
  • V zásadě jsme otevření i dalším nápadům z vaší strany

««« Předchozí text: Víkendová chvilka (nejen) kultury v Mariánkách! Následující text: Arbor Vitae 2008 »»»

Míša Šedová | 16.6.2008 Po 20:33 | Blogy, Užovka | 0 | Sdílet

Podporujeme osobní rozvoj mladých lidí s postižením i bez něj. Pořádáme zážitkové kurzy, výlety za kulturou, přírodou a pohodou, sportovní, turistické a další akce.
Bude
Freedom4, čtvrtky večer
      integrovaná taneční skupina
Koňská miniopera, jaro
      víkendy s koňmi
Seminář Zpětná vazba
      17.-19.10.2014, vzdělávací víkend

Bylo
Arbor Vitae • Divadlo fórum • Doteky moře • Fontána • Forest Run • Nanečisto • Vy-tváření • Seminář Zpětná vazba
Text to HTML converter and formatter