Užitečný život, občanské sdružení
Nemluvme o integraci. Uskutečňujme ji.
Úvod   Kdo jsme   Lidé   Fotky   Kontakt
občanské sdružení

Jak jsme viděli PŠL

Ke konci dubna jsme se za UŽ zúčastnily mezinárodní konference na téma zážitkové pedagogiky pořádané u příležitosti výročí 30. let založení Prázdninové školy Lipnice. Proč je ve slově „zúčastnily“ tvrdé „y“? Protože jsme se tam za UŽ zcela náhodou sešly čtyři holky – Kačka, Miška, Denisa a Evka. Přiznám se, že jsem se se zájmem těšila, co se nového dozvím o metodě zážitkové pedagogiky, protože konference byla prezentována jako vědecká na toto téma.

Celá konference začala výkladem o historii PŠL. Následovala avizovaná diskuze na téma „Fenomén hry a metoda zážitkové pedagogiky“. O diskuzi se však nedalo moc hovořit – jednotliví aktéři vždy v několika minutách představili sami sebe, svoje zaměření a osobní historii v zážitkové pedagogice. Pak už příliš času nezbývalo na konkrétní diskuzi, nemluvě o tom, že každá diskuze potřebuje nějakou základní otázku, problém, kontroverzi… Nakonec ani na dva dotazy posluchačů nepřišly konkrétní ale spíše obecné odpovědi. V podobném duchu byla většina diskuzí, snad až na jednu v průběhu soboty, kdy Šimon Pánek vyjádřil negativní postoj k některým tématům. Díky tomu diskuze nabrala svižnější dynamiku a nabízela zajímavé úhly pohledů.

Ale vraťme se k pátečnímu programu. Za zmínku stojí křest Zlatého fondu her III. (takže si konečně přečteme o známých hrách jako Společnost mrtvých básníkůJ) rukou autorky Danky Zounkové a paní redaktorky Portálu Idy Vaňkové a povídání Dana Drahanského a Martina Klusáčka o tom, jak se sjednává zakázka u kurzů na objednávku a co je možné nabídnout zákazníkovi (zkušenosti z outdoorových kurzů a z České cesty).

Po prvním dni jsem prožila jakési rozčarování – moje očekávání od konference se nesplnila. Převážně celý den se totiž nesl v duchu oslavování PŠL. I to bych dokázala přijmout, kdyby jednotlivé prezentované příspěvky měly alespoň nějakou konferenční formu (shrnutí na závěru, podkladové materiály, regulérní diskuze apod.).

Páteční večer byl ve znamení společenského večera v prostorách kina MAT na Karlově náměstí. Ten se velmi povedl (alespoň co jsme viděly, než jsme odešly na kutě). Zatímco ve vlastním kině probíhala projekce prezentací nejrůznějších kurzů – byla vidět rozmanitost a ohromná tvořivost, v hlavních prostorách probíhalo Kasino ve stylu třicátých let s místními penězi, nezastupitelnými směnkami a velkým rautem. Pánové v buřinkách a dámy v apartních šatičkách korzovali se sklenkami v rukou a tu přihodili na ruletu, tu něco uďobli, pokonverzovali…až do hluboké noci…Nechybělo ani slavnostní sfoukávání třiceti svíček na velkém dortu k narozeninám PŠL.

Sobotní den už byl praktičtěji pojatý než páteční. Probíhala výměna názorů o tom, jak vychovávat instruktory zážitkové pedagogiky, jak vypadá profil takového ideálního instruktora a co jej motivuje k této roli – v podání Ivoše Jiráska a dalších diskutujících. Odpoledne zaujal Andrew Martin z Nového Zélandu, který zvedl posluchače ze židlí domorodým společným pozdravem. Jeho příspěvek byl o unikátnosti české podoby zážitkové pedagogiky oproti jiným pojetím ve světě. Ve workshopu lidi učil jak vytvářet nové hry po praktické stránce (podobné pojetí, jakým koncipujeme Green kurzy u nás). UŽ měl ústy Denisy a přípravou Evky asi osmiminutový příspěvek na téma „Jak nás ovlivnila zážitková pedagogika a jak jsme ji osobitě rozvinuli“. Prezentovali jsme se spolu se zástupci Junáka, Hnutí GO, Študia zážitkov, Instruktorů Brno a Hnutí Brontosaurus. Dál jsme měli možnost vyvěsit na zeď velký barevný poster o UŽ a fotkovou prezentaci na promítání (kterou nakonec nepromítli).

Z mého hlediska bylo zajímavé se potkat s lidmi, jejichž jména člověk čte u slavných her nebo známých kurzů, se zástupci jiných organizací a směrů. Dále zaujala některá konkrétněji zpracovaná témata – z těchto příspěvků jsem si něco odnesla, ať už ve formě podnětných myšlenek nebo zápisků. Bohužel, místy to působilo dojmem, že některé programy svěřené jednotlivým moderátorům nebyly kvalitně připravené, možná nedomyšlené, tudíž přínos pro posluchače nebyl velký. Poutavé bylo celkové aranžmá konference – výzdoba, materiály, filmová, hudbou podkreslená prezentace, organizace všeho dění… Určitě, co jsem navštívila konference, tak tato po stránce zázemí a „ošéfování“ byla nejlepší. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, sem s nimi do komentářů pod tímto článkem, rády zodpovíme :-)

Na některé fotky z konference se můžete podívat na adrese: http://forum.psl.cz/…default.aspx

««« Předchozí text: JAK SE POTÍ ANGLIČANÉ Následující text: Zkus se ponořit Pod hladinu... »»»

Evka Reitmayerová | 28.4.2007 So 17:20 | Reportáže, Užovka | 0 | Sdílet

Podporujeme osobní rozvoj mladých lidí s postižením i bez něj. Pořádáme zážitkové kurzy, výlety za kulturou, přírodou a pohodou, sportovní, turistické a další akce.
Bude
Freedom4, čtvrtky večer
      integrovaná taneční skupina
Koňská miniopera, jaro
      víkendy s koňmi
Seminář Zpětná vazba
      17.-19.10.2014, vzdělávací víkend

Bylo
Arbor Vitae • Divadlo fórum • Doteky moře • Fontána • Forest Run • Nanečisto • Vy-tváření • Seminář Zpětná vazba
Text to HTML converter and formatter